Zo stránky Wiki Grepolis SK
Verzia z 17:52, 1. január 2016, ktorú vytvoril Alyssum (diskusia | príspevky) (→‎Artemidin chrám v Ephesu)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadať

Pyramída v Gíze Visuté záhrady V Babylone Socha Dia v Olympii Chrám Artemis Mauzóleum v Halikarnasse Rodský kolos Maják v Alexandrii
Prehľad divov sveta

Späť na: Divy sveta

Artemidin chrám v Ephesu

Bonus: o +5% větši produkce přízně u všech bohů.

Temple of artemis at ephesus small.jpg
Chrám Artemis.png


Legenda:

Artemidin chrám v Efese známy tiež ako Artemision bol vybudovaný okolo roku 550 pr. n. l. v meste Efesos na pobreží Malej Azie.

Artemidin chrám, postavený v jónskom rade, mal obdĺžnikový pôdorys v rozmeroch 115 x 55 metrov. Stredne uzavrená cella obsahujúca sochu bohyne Artemis a zdobená drahokamy a vzácnymi kovy. Cella bola obklopená celkom 125 štíhlymi, 18 metrov vysokými jónskými stĺpmi, ktoré cellu obiehali vo dvoch radách. Výzdobu doplňovala aj rada reliéfov. Vo svojej dobe bol chrám nielen jednou z najväčších stavieb gréckeho sveta, ale bol taktiež považovaný za jednu z jeho nejkrásnejších stavieb a takpovediac normu jónského architektonického radu. Preto bol prehlásený za jeden zo siedmych divov sveta. Chrám neslúžil iba kultu bohyne, ale aj ako dobové obchodné centrum.U Grékov bola Artemis pôvodne ochrankyňa zvierat, a to jak domácich, tak divokých. Neskôr sa jej pôsobnosť rozšírila a stala sa darkyňov vlahy a rosy a ochrankyňa lesov, hájov a polí. V Efesu vzniklo prvé väčšie mesto asi v 12. nebo 13. storočí pred n.l.