Zo stránky Wiki Grepolis SK
Prejsť na: navigácia, hľadať
d (Zamyká „Systém boja“ ([edit=sysop] (na neurčito) [move=sysop] (na neurčito)))
(Žiaden rozdiel)

Verzia z 17:04, 30. marec 2010


Základy

Battle.png

Ak v Grepolise proti sebe bojujú dve jednotky, porovnáva sa útok agresora s obrannou hodnotou protivníka u patričného typu zbrane (zbrane sú sečné, bodné alebo strelecké). Výsledok bitky je ovplyvnený aj inými faktormi ako napríklad stupňom mestských hradieb, božskými silami a náhodným šťastím, ktoré sa mení pri každej bitke.

Agora

"Vojna nie je ani tak otázkou zbraní ako peňazí" - Thukydides

Agora je hlavným miestom pre správu tvojich vojsk. Pod Obranou vidíš zoznam armády, ktorá sa nachádza v meste. Tá sa bude brániť pri akomkoľvek prichádzajúcom útoku.

Kliknutím na "Mimo" zobrazíš všetky jednotky daného mesta, ktoré sú aktuálne mimo svoje mesto. To zahŕňa jednotky na prebiehajúcom útoku alebo ktoré sú ako podpora v inom meste.

"Simulátor" ti pomôže s možným výsledkom boja. Vlož svoje vlastné jednotky a počet protivníkových jednotiek, stupeň opevnenia, morálku a ďalšie veličiny. Potom simulátor vypočíta straty. Tiež môžeš zmeniť šťastie. Vždy je dobré vyskúšať to s -30% pre ten "najhorší prípad".

"Kultúra" ti hovorí, akú kultúrnu hodnotu má tvoje mesto. Mestá s nízkou kultúrou hodnotou nemôžu expandovať a kolonizovať iné.

Útok

"Sparťania sa nepýtajú na množstvo nepriateľov, ale na to, kde sa nachádzajú" - Agis II spartský

Akonáhle máš postavených niekoľko jednotiek a chceš zaútočiť na súpera, musís kliknúť na mesto alebo farmársku dedinu, proti ktorej chceš viesť útok a zvoliť "zaútočiť". Musíš si ale uvedomiť, že mestá aj dediny môžu mať obranu. Vďaka tomu môže byť tvoj útok zmarený a armáda rozprášená.

Na žiadneho hráča nemôžeš po dobu trvania začiatočníckej ochrany zaútočiť. Táto ochrana trvá 7 dní od registrácie.

Každá jednotka má rozdielne vlastnosti a tým pádom sú niektoré vhodnejšie do obrany a niektoré do útoku. V útoku jednotky používajú buď sečné, bodné alebo strelné zbrane. V obrane má každá jednotka špecifické obranné hodnoty pre určité typy útokov Prehľad jednotiek.

Pomoc

"Statoční muži sú najsilnejšou mestskou hradbou" - Alcaeus

Často sa stáva, že nejaký člen tvoje aliancie alebo priateľ potrebuje pomoc. Môžeš im poslať suroviny, ale tiež aj jednotky ako podporu. Aby si tak urobil, musíš určiť cieľ a potom zadať počet jednotiek, ktoré mu chceš zaslať. Teraz klikneš na "podporiť" a potvrď tlačidlom "ok" a tvoje jednotky sú na ceste.

Keď je pomoc v hráčovej dedine napadnutá, príde oznámenie, o koľko jednotiek si prišiel. Neuvidíš ale, kto bol útočník a s akými jednotkami útočil. Keď už jednotky nie sú v meste potrebné, môžeš si ich stiahnuť späť. Aby si tak urobil, klikneš na "jednotky" a potom si stiahneš časť alebo všetky jednotky.

Prerušenie pomoci alebo útoku

Útok či pomoc môže byť prerušená do 10 minút od poslania. Po uplynutí tejto doby sú vojaci tak ďaleko, že už ťa viac nebudú počuť.

Obrana

Ak na tebe chodia útoky pravidelne, útočník chce pravdepodobne tvoje suroviny alebo získať tvoje mesto. Ak v útoku nie je kolonizačná loď, útočník sa pravdepodobne len pokúša ukradnúť suroviny. Existuje niekoľko vecí, ako sa chrániť:

  • Vystavať silnú obrannú armádu
  • Žiadosť o pomoc aliancie
  • Tvoje suroviny pravidelne "minúť"
  • Vystavať sklad a mestskú hradbu

Každá jednotka má iné vlastnosti, ktoré robia niektoré jednotky lepšie v útoku a iné zasa lepšie v obrane. Podrobnosti môžete získať v prehľade jednotiek.

Rýchlosť

Čas sú peniaze a v Grepolise to platí dvojnásobne. Rýchlosť tvojich jednotiek je kľúčovým faktorom k prekvapivým útokom. A tiež čím rýchlejšie jednotky sú, tým rýchlejšie sa vracajú z rabovania.

Rýchlosť jednotiek môžete vidieť v prehľade jednotiek. Keď pošlete rôzne typy jednotiek, všetky jednotky budú rovnako rýchle ako tá najpomalšia.

Mestské hradby

Múr veľmi zvyšuje obranu mesta. Má vplyv aj na obranu samu o sebe aj na obranné jednotky.

Zo začiatku je hradba veľmi dôležitá, pretože vďaka nej sa môžeš ubrániť aj silnému súperovi. Neskôr hrá kľúčovú úlohu v dokonalej obrane mesta.

Špionáž

Vedomosť je moc. Prirodzene aj v Grepolise. Je dôležité poznať veľkosť a množstvo súperovej armády tak ako stupeň vývoja jeho mesta. Tým môžeš predísť veľkým stratám v boji. Zistením druhu súperových jednotiek môžeš efektívne zložiť svoju armádu na prípadný útok.

Pre to, aby si mohol povolávať špiónov, potrebuješ postaviť jaskyňu. Aby si mohol poslať špióna do súperovho mesta, musíš v jaskyni uložiť strieborné mince. Ak má súper uložených v jaskyni viac strieborných mincí ako ty, tvoji špehovia neuspejú a ty nezistíš požadované informácie. Naopak súper dostane správu, že si sa ho pokúsil špehovať.

Ak máš v jaskyni viac striebra ako súper, bude tvoja špionáž úspešná a ty dostaneš výpis o nepriateľskej armáde.

Pokročilé

300px-Fight.png

Základná obrana

Každé mesto má svoju vlastnú obranu. To znamená, že sa každé mesto bráni samo, dokonca aj keď v ňom nie sú žiadne jednotky. Toto znamená, že malé útoky, ako jeden alebo dvaja šemrmiari zahynú aj keby tam neboli žiadne obranné jednotky. Obrana sa zvyšuje zvyšovaním stupňa mestských hradieb.

Šťastie

Výhodou je, že vždy môže súboj dopadnúť inak. Vaše šťastie bude medzi -30% a +30% a vždy sa berie z pohľadu útočníka. Ak útočíte s +30% šťastím, znamená to, že tvoja sila je zvýšená o 30%.

Nočný bonus

Záleží na nastavení servera.

Katapult

Katapulty môžu zničiť tebou vybrané budovy. V tomto prípade, musíš zvoliť cieľ. Môžeš využiť simulátor, aby si videl, koľko škody katapulty urobia, keď zaútočíš. V tomto prípade nezáleží, na akú budovu sa útočí, ale výlučne len na stupni tejto budovy. V praxi to znamená, že rovnaký počet jednotiek, ktoré zničia senát, je potrebné aj pri zničení kasární na rovnakej úrovni. Katapulty sú efektné jednak proti budovám, ale aj jednotkám. Jedinou ich nevýhodou je, že sú pomalé. Kompenzujú to však množstvom koristi, ktorú unesú.

Založenie impéria

S jedným mestom nezískaš veľkú moc. Preto musíš vytvárať alebo dobývať mestá ďalšie a tým rozširovať svoje impérium. V nasledujúcich riadkoch sa naučíš, ako získať ďalšie mestá.

Kultúrne hodnoty

Aby si mohol preberať ďalšie mestá, musí mať tvoje domovské mesto dostatočnú kultúrnu hodnotu, vďaka ktorej presvedčíš obyvateľov, aby sa k tebe pridali. Kultúrne hodnoty tiež mali za následok to, prečo Sparta nikdy nedosiahla reputácie Athén.

V Agore môžeš zistiť, akú kultúrnu úroveň má tvoje mesto a koľko ďalších môžeš zabrať či vytvoriť.

Ku zvýšeniu kultúrnych hodnôt môžeš organizovať drámy, hry, festivaly a triumfálny pochod.

Založenie mesta

Ak nie si natoľko silný, aby si dobyl mesto, máš možnosť nové založiť. Takéto mesto začína však od začiatku v porovnaní s dobytým, v ktorom budú už budovy, ktoré sa tam nachádzali pred útokom.

Dobytie mesta

"Proti strachu sa oplatí byť pripravený" - Ezop

Aby si mohol založiť alebo dobyť mesto, musíš postaviť kolonizačnú loď. S jej pomocou môžu tvoji prieskumníci nájsť svoj nový domov. Neposielaj však kolonizačnú loď samotnú bez patričnej armády ako námornej tak aj pozemnej. Tvoje kolonizačné vojská potrebujú určitý čas na ovládnutie nepriateľskej populácie. Ak bude nepriateľská armáda zničená, získaš príslušné mesto.

Bol si dobytý?

Strata dediny je samozrejme veľmi nepríjemná, ale to nie je dôvod na rušenie účtu. Získaš nové mesto na okraji mapy a budeš obklopený hráči, ktorí majú taktiež nové mesto. Tak budeš mať dobrú šancu, aby si sa stal na tomto svete opäť veľkým hráčom. Na starších svetoch sú nové mestá už trochu vyvinutejšie. Prihlás sa u svojej aliancie o pomoc, nech sa ti snažia poslať suroviny alebo podporu. Tak môžeš svoje jednotky a dedinu dostavať rýchlejšie.