Z Wiki Grepolis SK
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Čo v tejto hre znamená špehovanie?

Špehovanie v Grepolis je aktom špionáže na nepriateľské mesto za účelom zistenia počtu vojsk a úrovní budov v meste. Útočník si špehovaním často zisťuje, či stojí za to mesto dobyť či to aké má šance uspieť proti obrane vyhliadnutého mesta.

Špiónov netrénujete ako ostatných vojakov, sú to agenti na voľnej nohe, ktorí, ak im zaplatíte, tak budú pre vás pracovať.

Striebro je základ jaskyne

Všetko sa to odohráva v budove zvanej jaskyňa, ktorú si musíte postaviť, aby ste mohli cudzie mestá nie len špehovať, ale taktiež sa voči cudzím špehom brániť. Jaskyňa môže dosiahnuť úrovne 10 (na tejto úrovne si do nej môžete uložiť nekonečno strieborných mincí), keď s každou jej úrovňou sa navyšuje počet strieborných mincí, ktoré do nej môžete uložiť.


  • Úroveň 1 - 1000 mincí
  • Úroveň 2 - 2000 mincí
  • Úroveň 3 - 3000 mincí
  • Úroveň 4 - 4000 mincí
  • Úroveň 5 - 5000 mincí
  • Úroveň 6 - 6000 mincí
  • Úroveň 7 - 7000 mincí
  • Úroveň 8 - 8000 mincí
  • Úroveň 9 - 9000 mincí
  • Úroveň 10 - ∞ mincí (nekonečno - môžete si uložiť, koľko chcete, resp. koľko si môžete dovoliť)

Určite budete chcieť, aby ste v jaskyni mali toľko striebra, koľko je len možné, pretože to je práve to, čo bráni nepriateľským špiónom uspieť vo vašom meste.

Umiestnenie jaskyne & uloženie striebra

Jaskyňa je nenápadnou budovou. Nájdete ju pod hradbami kúsok od drevárenského tábora.Kliknite, aby ste mohli cez hlavné okno jaskyne uložiť nejaké strieborné mince.

Umiestnenie jaskyne

Ukladať môžete po ľubovoľných čiastkach, kludne aj po 1 minci, limitovaný ste len tým, koľko máte mincí v sklade a koľko sa ich do jaskyne vojde (v prípade, že ju nemáte na úrovni 10). Ukladať môžete kedykoľvek keď máte napr. prebytok striebra, pre ktoré nemáte žiadne iné využitie. Uložené striebro už ale nie je možné získať späť!


Hlavní okno jeskyně

Samotné uloženie striebra môžete previesť dvoma spôsobmi - buď posuvníkom, ktorým sa orientujete podla množstva striebra v sklade, si zvolíte požadované množstvo mincí alebo túto sumu vpíšte do textového poľa pod posuvníkom. Tak či tak, následne potom stačí už len kliknúť na: Accept.png

V pravej časti okna sa zobrazujú hlásenia o 10 najposlednejších špehovaní (úspešných a aj neúspešných). Ide o klasické hlásenia hlásenia, ktoré môžete nájsť aj v okne hlásení, ktoré si sprístupníte cez rovnomennú položku v ľavom menu.

Akt špionáže

Aby vôbec bolo možné špeha poslať, musíte mať vo svojej jaskyni mať uložené minimálne 1000 striebra. Vyberte mesto, ktoré chcete špehovať, kliknite naňho a choďte na možnosť „Špehovať“.

Prstencové menu, ktoré sa po kliknutí na mesto rozbalí

Otvorí sa vám okno, kde bude čiastka mincí, s ktorou môžete pri špehovaní aktuálne disponovať a nám už dobre známy posuvník a textové pole, ktoré fungujú rovnako ako pri ukladaní, jen sa teraz striebro nebude pripočítavať ale sa odčíta. Zvoliť môžete sumu vyššiu ako 1000 strieborných mincí - táto čiastka je najmenšia možná a zároveň východzia.

Ak zistíte, že v jaskyni máte menej, než koľko zrejme budete potrebovať, ale rovnako máte striebro na sklade, tak cez kliknutie „Uložiť viac strieborných mincí“ si môžete uložiť o niečo viac mincí.

V nižšej časti okna potom konečne nájdete čas, a to jak čas „príjazdu“ špeha do cielového mesta, tak aj dobu trvania cesty, a taktiež aj tlačítko pre vyslanie špeha. Rozmyslite si svoje špehovania (napríklad ak sa stav mesta dozviete od spoluhráča), behom prvých 5 minút od vyslania špeha na cestu ho môžete taktiež aj odvolať. Investované mince sa vám v plnej čiastke vrátia späť do jaskyne.


Okno špehovania

Ak chcete uspieť, tak sa vám to s čiastkou 1000 pravdepodobne nepodarí. Musíte odhadnúť, koľko mincí vo svojom meste súper do svojej jaskyne uložil, lebo práve tým sa rozhodne o tom, či budete pri špehovaní úspešný alebo nie. Uspieť totiž môžete len v tedy, ak je vami investovaná čiastka strieborných mincí vyššia ako je čiastka striebra v jaskyni cielového mesta! Ak pošlete menšiu alebo rovnakú sumu, tak vaša snaha skončí nezdarom. Nie len že nie je vhodné posielať iba 1000 mincí, ale mali by ste sa taktiež vyvarovať posielaniu plnej výške hodnoty uloženej v jaskyni - pre prípad, že by niekto špehoval vás.

Tip! Špehovanie nemusí byť vždy snahou byť čo najviac nenápadný. Často sa uplatňuje stratégia špehov napr. po 1000 mincí, až do úplného vyprázdnenia jaskyne súpera. Uveďme si to na príklade:

Súperova obrana už bola porazená, potrebujeme ale stále kontrolovať, či sa v meste nezhromažďujú podpory od jeho spoluhráčov. V jaskyni je 50 000 strieborných mincí. Počítame s tým, že bude potreba mesto špehovať niekoľkokrát za krátku dobu. Aby sme teda nemuseli investovať po každom 50 001 mincí, ale menej, tak si pošleme za sebou 50-krát 1 000, čím sa zásoby v súperovom meste vyčerpajú a nám potom bude stačiť špehovať za min. 1 000 striebra a napriek tomu uspejeme. Ak nebude samozrejme priebežne aj on doplňovať striebro so svojej jaskyne.

Obrana proti špionáži

Ako už bolo naznačené, mali by ste svoje jaskyne zásobiť, čo najviac ako je to možné, aby ste neboli sami vyšpehovaní. V strednej a v neskoršej fáze hry je bežné, že majú hráči v jaskyniach uložené aj sto tisíce strieborných mincí.

Ak je súperov špeh neúspešný, teda do neho investoval menej mincí, než koľko ste vy stihli uložiť do svojej jaskyne, tak vám je čiastka, ktorú do špehovania vložil, odrátaná. Nezabúdajte teda priebežne doplňovať, aby po niekoľkých súperových neúspešných pokusoch nenasledoval jeden úspešný!

Ak postavíte špecialnu budovu Veštiarňu,nepriateľský špehovia sa pred jej silou neschovajú. S touto budovou budete vedieť, kto na vás posiela špehov, a môžete sa proti tomu lepšie chrániť. Strieborné mince však musíte ukladať, ak chcete zabrániť tomu, aby sa súper dozvedel napríklad o stave vo vašom meste, tomu totiž veštiareň nezabráni.

Zefektívnenie špionáže

Ako špionáž, tak aj obranu proti nej môžete zefektívniť prevedením dvoch výskumov.

V akadémii na úrovni 7
Obrázok Technologie Popis Cena
Špionáž.jpg
Špionáž Vyslaný špeh získa bonus vo výške 20% investovaných strieborných mincí. Wood.png900 Stone.png900
Iron.png1100 Research Points.png3
V akadémii na úrovni 19
Obrázok Technólogie Popis Cena
Cryptography.png
Kryptografie Tým, že vyskúmate kryptografii, sa zmiernia straty na uložených mincí vplyvom neúspešných nepriateľských špehov o 10%. To znamená, že z uloženej hodnoty vám bude odrátané o 10% menej striebra než obvykle. Wood.png900 Stone.png 900
Iron.png1100 Research Points.png3

Získané hlásenia

Ako už bolo spomínané, obdržané hlásenia o špehovaní neuvidíte len v okne jaskyne, ale rovnako vám príde aj správa do Hlásení (tie si môžete otvoriť cez rovnomennú položku v ľavom menu)

Hlásenia o neúspešnom špehovaní

Ak ste nepoužili dosť striebra, váš špionážny pokus sa nevydarí a vy a aj špehovaný hráč obdržíte správu, že ste sa pokúsili vyšpehovať nepriateľské mesto.

Neúspešné špehovanie.PNG
Hlásenia o úspešnej špionáži

Ak sa vám podarí vyšpehovať mesto, tak uvidíte aktuálne vojsko v meste, úroveň budov a surovinové zdroje v sklade. Nedozviete sa ale, či má hráč aktivované prémiové výhody, aké má v meste aktivované efekty a bonusy, vrátane výskumov (napr. bojový šík či lodný zobák).

Sú tu dve tlačítka v dolnej časti správy: „Simulátor“ a „Publikovanie“. Tým sa budeme venovať neskôr.

Špeh úspešný.PNG
Tlačítko Simulátor

Tlačítko „Simulátor“ vloží vojsko z hlásenia a existujúcu úroveň hradieb v špehovanom meste (rovnako tak aj vežu, ak je v špehovanom meste postavená), nie však bonusy! Či už ide o efekty, prémiumové bonusy či výskumy!

Tlačítko Publikovania

Toto tlačítko umožňuje zverejniť dané hlásenia aj pre ostatných hráčov. Môžete si vybrať, aby vaše mince vynaložené na špehovanie boli vidieť v publikovanom hlásení, alebo taktiež nie, rovnako ako aj vojská obrancu a uskladnené suroviny. Jediné, čo musíte urobiť, je vybrať tieto možnosti, publikovať, skopírovať kód, ktorý sa objaví, a vložiť ho do správy alebo spojeneckého fóra.