Zo stránky Wiki Grepolis SK
Prejsť na: navigácia, hľadať

AgoraKultúra

Kultúra je jedným z hlavných aspektov Grepolisu. Kvôli svojej drahej cene zabraňuje expanziám nadmerných rozmerov. Zvýšením tvojej kultúrnej úrovne môžeš získať nové mestá prostredníctvom kolonizácie, dobývania alebo vzbury.

Kultúrne úrovne

Ako získavate kultúrne body, postupujete v kultúrnych úrovniach. Každá kultúrna úroveň umožňuje vlastniť jedno mesto. Začínate na kultúrnej úrovni 2. Takže akonáhle dosiahnete kultúrnu úroveň 4, môžete vlastniť celkom 4 mestách. Akonáhle dosiahnete kultúrnu úroveň 10, môžete mať celkom 10 miest a tak ďalej. Tu je tabuľka niekoľkých prvých úrovní kultúry:

Kultúrna úroveň Potrebné kultúrne body Ďalšie kultúrne body, ktoré potrebujete získať
1 0 0
2 0 0
3 3 3
4 9 6
5 18 9
6 30 12
7 45 15
8 63 18
9 84 21
10 108 24


Pre vyššie úrovne je možné vypočítať celkové množstvo potrebných KB na dosiahnutie kultúrnej úrovne N podľa tohto vzorca:
KB = 3/2(N^2-3N+2)
Ak ste už na úrovni N-1, budete musieť pridať 3(N-2) kultúrne body na dosiahnutie úrovne N.

Spôsoby získavania kultúry

Existuje niekoľko spôsobov, ako získavať kultúrne body v Grepolis; usporiadaním Mestských festivalov, Olympijských hier, Víťaznej procesie alebo Divadelných hier. Všetky tieto akcie sa konajú v Agore a všetky pridávajú 1 kultúrny bod zakaždým, keď sa usporiadané. Pre prístup k niektorej z týchto udalostí by ste mali kliknúť na Agoru a potom prejsť na kartu Kultúry.

Mestský festival

Party.jpg

Usporiadanie Mestských festivalov je spôsob pre hráčov, ktorí ľahšie získavajú dostatok bohatstva skôr než nahromadia bojové body. Táto metóda, rovnako ako ostatné 3, zvyšuje vašu zásobu kultúrnych bodov o 1 zakaždým, keď usporiadate festival.

Aby ste oslávili mestským festivalom, musíte mať akadémiu 30. To je najvyššia úroveň akadémie. Zakaždým, keď usporiadate Mestský festival, vás to stojí 15 000Wood.png, 18 000Stone.png a 15 000Iron.png.

Tento spôsob hromadenia kultúrnych bodov trvá až 24 hodín na rýchlosti 1 a 12 hodín na rýchlosti 2. Je povolené naraz usporiadať len jeden festival v meste.


Olympijské hry

Bread.jpg

Usporiadanie Olympijských hier je jediný spôsob hromadenia kultúry, ktorý potrebuje zlato, aby fungoval. Táto metóda na rozdiel od ostatných, na ktoré sa používajú zásoby a BB, vyžaduje len zlato.

Za každé Olympijské hry, ktoré usporadúvate, musíte zaplatiť 50 zlatých, a tiež musíte mať Akadémiu vo vybranej dedine na úrovni 30, rovnako ako pri vykonávaní Divadelných hier a oslavách Mestkých festivalov. Táto metóda tiež pridáva 1 kultúrny bod.

Každé Olympijské hry trvajú 5 dní na rýchlosti 1 a 2 a pol dňa na rýchlosti 2.
Víťazná procesia

Triumph.jpg

Toto je hlavná metóda používaná k hromadeniu kultúrnych bodov, pretože nestojí žiadne zlato. Táto metóda spočíva v použití nahromadených bojových bodov (BB) - útočných aj obranných - pre usporadúvanie malých procesií vo vašich mestách.

Môžete mať jednu Víťaznú procesiu za každých 300 bojových bodov, ktoré získate. Tieto bojové body môžu byť útočné (keď napádate hráča a ničíte jednotky/lode) alebo aj obranné (keď ste napadnutí hráčom a ničíte jednotky/lode). Tiež máte povolené mať naraz len jednu Víťaznú procesiu v polis, ale môžete mať niekoľko naraz, ak budete mať samostatne v rôznych dedinách. Povedzme napríklad, že ste mali 5 miest a mali ste 1500 bojových bodov, ktoré ste ešte nepoužili na Víťazné procesie. Budete môcť zorganizovať 5 Víťazných procesií, 1 v každom meste, v rovnakú dobu využitím 300 BB na procesiu. Akonáhle sa všetky skončia, mali by ste mať navyše 5 bodov kultúry.

Whereas on a 2 speed world, this time is halved to just 4 hours since the world moves at twice the speed.Víťazné procesie sa môžu líšiť v dĺžke v závislosti, aký rýchly svet hráte. Na rýchlosti 1 trvá víťazná procesia 8 hodín. Kým na rýchlosti 2 je táto doba polovičná len 4 hodiny, pretože svet sa pohybuje na dvojnásobku rýchlosti.

Divadelné hry

Theater.jpg

Toto je zvláštny spôsob, ako získať kultúrne body, pretože je možný, iba ak ste sa rozhodli postaviť divadlo ako jednu z dvoch osobitných budov. Avšak táto metóda nespočíva v zlate, ani bojových bodoch.

Ak chcete usporiadať Divadelnú hru, musíte tiež zaplatiť 10 000Wood.png, 12 000Stone.png a 10 000Iron.png zakaždým, keď máte jednu.

Je povolené mať naraz len jednu Divadelnú hru v dedine. Každá Divadelná hra trvá 5 dní na rýchlosti 1 a len 2 a pol dňa na rýchlosti 2. Každá hra pridáva 1 bod kultúry.


Využitia kultúry

Kultúra má dva využitia: Obnovenie minutých(Reset) Výskumných bodov a zvýšenie vašich kultúrnych úrovní.

Obnovenie výskumov

Obnovenie výskumov sa nedeje veľmi často v dôsledku toho, že je jediná metóda s kultúrnym bodom (nie úrovňou), tak by malo byť vykonané šetrne.

Na čo sa pýtali hráči

Otázka: Ostane mi rovnaká kultúrna úroveň, keď mi dobyjú všetky mestá a začnem odznova?

Odpoveď: Kultúrna úroveň sa zredukuje na 3, pričom vôbec nezáleží na predošlej, vyššej úrovni. Všetky bojové body(body v rebríčku bojovníkov), ktoré si pred tým získal zostávajú, avšak už nemáš možnosť ich zmeniť na kultúrne body pomocou víťaznej procesie.