Základy: Rozdiel medzi revíziami

Zo stránky Wiki Grepolis SK
Jump to navigation
Riadok 51: Riadok 51:


== Stavba jednotiek ==
== Stavba jednotiek ==
[[Obrázok: ship.png | 350px | right | link = Základy]]
[[Obrázok: 350px-Ship.png | 350px | right | link = Základy]]
V Grepolise môžeš jednotky trénovať v kasárňach. Prvé jednotky, ktoré môžeš trénovať sú šermiari, jednoduchá defenzívne jednotka, ktorá by nemala byť podceňovaná. V priebehu hry môžeš v akadémii vyskúmať ďalšie jednotky ako: [[Lukostrelec|lukostrelcov]], [[Slinger|slingerov]], [[Hoplita|hoplitov]], [[Jazdec|jazdcov]], [[Jazdec na voze|jazdcov na voze]] a [[Katapult|katapulty]].
V Grepolise môžeš jednotky trénovať v kasárňach. Prvé jednotky, ktoré môžeš trénovať sú šermiari, jednoduchá defenzívne jednotka, ktorá by nemala byť podceňovaná. V priebehu hry môžeš v akadémii vyskúmať ďalšie jednotky ako: [[Lukostrelec|lukostrelcov]], [[Slinger|slingerov]], [[Hoplita|hoplitov]], [[Jazdec|jazdcov]], [[Jazdec na voze|jazdcov na voze]] a [[Katapult|katapulty]].



Verzia z 17:06, 12. február 2010

Tu nájdete základné informácie o hre a ako by mali vyzerať vaše prvé kroky.

Suroviny

"Statočným mužom vojna ponúka slobodu a slávu" - Lykúrgos zo Sparty

Produkcia surovín vytvára základ pre vzostup tvojho "polis" do pozície významnej ostrovnej sily. V Grepolise sú 4 suroviny - tri normálneho typu a jedna špeciálna. Normálne suroviny sú drevo, kameň a strieborné mince. Mýtický Panteon v starovekom Grécku hral významnú úlohu, a preto je štvrtou surovinou priazeň bohov. Na všetky budovy a jednotky potrebuješ suroviny. Tie ťažíš automaticky v tvojich baniach (drevorubač, kameňolom a strieborná baňa) alebo z chrámu (priazeň bohov). Suroviny sú produkované nepretržito, aj keď nie si prihlásený na svojom účte.

Množstvo surovín, ktoré za hodinu obdržíš, závisí na veľkosti (stupni) tvojich budov. Aby sa s tvojimi nazbieranými surovinami neplýtvalo, budeš potrebovať čo najväčšie skladisko. V pravom hornom rohu obrazovky máš napísané, ako veľký je tvoj sklad a koľko surovín je v ňom uskladnených.

Číslo pod symbolom skladu udáva, koľko surovín je v ňom možné uložiť. Toto číslo vyjadruje celkový objem každej normálnej suroviny. Čísla naľavo udávajú, aký objem jednotlivých surovin máš aktuálne k dispozícii.

Prvé kroky

Welcome2.png

Na začiatku potrebuje tvoje mesto zo všetkého najviac suroviny. Drevorubač ťaží drevo, kameňolom získava kameň a strieborná baňa vyrába strieborné mince. Priazeň, ktorú ti poskytujú bohovia v priebehu hry, je veľmi dôležitá, ale zo začiatku nie je potrebná. Čím viac rozšíriš svoje ťažobné budovy, tým väčšia bude tvoja hodinová produkcia. Táto expanzia má najväčšiu prioritu a mal by si sa na ňu prvých pár dní zamerať.

Ako budeš ďalej vylepšovať svoje ťažobné budovy, budeš musieť tiež vylepšiť svoju farmu. Pri každom vylepšení budovy je potrebných viac ľudí pre udržanie stavby v chode. Tiež budeš musieť zlepšovať svoj sklad. Potom bude tvojou hlavnou úlohou zaistiť bezpečnosť tvojho mesta. Chceš predsa ochrániť svoje čerstvo získané suroviny pred chamtivými rukami tvojich susedov. Môžu ti útokom tvoje suroviny ukradnúť. Určitú pomoc ti v tomto ponúka sklad. Čím väčší sklad je, tým viac surovín v ňom možno uložiť a je ťažšie pre tvojho nepriateľa vziať ti všetko. Potom by si mal mať dosť surovín na výstavbu tvojho polis aj na obranu pred tvojimi nepriateľmi. Mal by si na týchto úlohách pracovať čo najskôr, najmä ak sú na tvojom ostrove ďalšie silné mestá. Tiež by si mal postaviť mestské hradby. Ak budeš nasledovať tieto kroky, mal by si mať zo začiatku dostatočnú ochranu pred chamtivými útočníkmi snažiacimi sa ukradnúť tvoje suroviny.

Potom, čo tvoj polis bude produkovať množstvo surovín, s akým si spokojný, mal by si začať cvičiť vojsko a taktiež začať obchodovať. V kasárňach môžeš cvičiť šermiarov. Nie sú ideálni na útok, ale umožnia ti rabovať slabých hráčov alebo vyberať poplatky z farmárskych dedín.

Tiež by si sa mal usilovať o to, aby si sa stal členom silnej aliancie. Spoločne sa môžete lepšie brániť a dobre obchodovať. Tiež tu môžeš nájsť veľa priateľov. Pre začiatočníka je lepšie vstúpiť do už existujúcej aliancie v tvojom okolí, ako zakladať novú.

Neskorší začiatok

Ak sa do hry dostaneš v neskoršej fáze, je dôležité, aby si poupravil svoju stratégiu. Vysoká produkcia surovín hrá dôležitú úlohu pre rýchlu výstavbu tvojho polis. Je tiež veľmi dôležité chrániť sa pred nájazdmi tvojich susedov. Aby si zabránil strate svojich surovín, vystav mestské hradby a sklad. Potom vycvič niekoľko jednotiek na obranu mesta. Je dobré skontaktuj sa so svojimi susedmi - dobré vzťahy ti môžu pomôcť pri spoločnej obrane. Akonáhle je tvoj polis dostatočne veľký, mal by si sa pokúsiť získať suroviny od tvojich susedov (najskôr farmárske dediny, potom od skutočných hráčov, až budeš dosť silný). Získané suroviny ti môžu veľmi pomôcť pri rozširovaní tvojho polis.

Teraz príde na rad najväčší rozdiel oproti bežnému poradiu výstavby: neurob tú chybu, že rýchlo opustíš hranice svojho ostrova a vyšleš preč koloniálnu loď. Zdá sa, že je to ďalší logický krok. Je to však strašná chyba, pretože silní hráči sa budú snažiť zabrať mestá v tvojom okolí, aby mali v neskoršej fáze strategickú pozíciu. Ak investuješ svoje zdroje iba do stavby útoku, budeš ľahkým cieľom pre takýchto hráčov!

Najlepšia stratégia, ktorá sa potom ponúka je postaviť si silný obranný polis s veľkým množstvom šermiarov a lukostrelcov. Potom budeš pre veľkých hráčov neatraktívnim cieľom. Ak majú opakovane veľké straty svojich útokov, obyčajne prestanú.

Táto fáza budovania bezpečnej pozície ťa stojí nejaký čas, ale budeš mať potom výhodu, pretože budeš môcť využívať svoje obranné vojsko znova a znova. Ak máš teraz dostatočnú obranu, môžeš pripraviť svoju expanziu a začať stavať útočné vojsko.

Náhľad mesta

link = Základy

Náhľad mesta ti ukazuje dôležité informácie o tvojom polis. Môžeš tu vidieť: aktuálne úrovne budov; aktuálnu výšku produkcie surovín; vojská v meste a aktuálny pohyb tvojich vojsk.

Grafický vzhľad budov sa mení s tým, ako sa mení ich stupeň. Letmým pohľadom môžeš vidieť, ako ďaleko sa tvoj polis vyvinul. Ako sa každá budova stáva vyspelejšou, mení sa jej vzhľad pre znázornenie jej veľkosti. Ako sa budeš vylepšovať, budú viac prepracované.

Kliknutím na určitú budovu si prenesený do menu danej budovy a môžeš použiť jej vnútorné možnosti. Na príklad stavať lode v prístave alebo skúmať v akadémii.

Premenovanie polis

Svoj polis môžeš premenovať jednoducho. Klikni na prapor nad tvojím mestom, ktorý ukazuje súčasný názov mesta. Potom klikni na šípku nadol vpravo od nového názvu pre jeho uloženie.

Výstavba budov

Ak chceš postaviť alebo zlepšiť budovu, musíš kliknúť na senát a potom na "vystavať na stupeň X". K stavbe musíš mať potrebné množstvo dreva, kameňa a strieborných mincí. Potrebné množstvo závisí od typu a stupňa budovy. Čím väčšiu chceš budovu urobiť, tým viac surovín potrebuješ na jej vylepšenie.

Možnosť výstavby viacerých budov v Grepolise je závislá na stupni ostatných budov. Na príklad môžeš postaviť trhovisko, ak tvoje skladisko a jaskyňa dosiahli určitej veľkosti. V senátu sú tieto predpoklady uvedené vedľa nákladov na stavbu.

Stavba jednotiek

link = Základy

V Grepolise môžeš jednotky trénovať v kasárňach. Prvé jednotky, ktoré môžeš trénovať sú šermiari, jednoduchá defenzívne jednotka, ktorá by nemala byť podceňovaná. V priebehu hry môžeš v akadémii vyskúmať ďalšie jednotky ako: lukostrelcov, slingerov, hoplitov, jazdcov, jazdcov na voze a katapulty.

Akonáhle postavíš chrám, zvolíš si boha a získaš nejakú božskú priazeň, môžeš v kasárňach trénovať mýtické jednotky daného boha. Sú silnejšie ako bežné jednotky, ale sú dosť drahé a aj na ich stavbu potrebuješ božskú priazeň.

V prístave môžeš stavať námorné jednotky. Začínaš s transportným člnom a neskôr tiež môžeš stavať birémy, ohnivé lode, demolačné lode, trirémy a kolonizačných lode v závislosti na stupni prístavu a vylepšenia v tvojej akadémii. Ak uctievaš Poseidóna, môžeš v prístave ešte postaviť hydru, najsilnejšiu vodnú streleckú bytosť.

V prehľade jednotiek nájdeš krátky popis, ktorý udáva predpoklady pre ich stavbu a ich silu.

Farmárske dediny

link = Základy

Na svojom ostrove nie si sám. Okrem ostatných hráčov sa tu nachádza aj niekoľko [Farmárska_dedina|farmárskych dedín]. Kontakt s nimi ti môže priniesť dostatok surovín, ktoré zvlášť zo začiatku hry môžeš dobre využiť. Pre získanie surovín z týchto osád tam musíš poslať vojsko, ktoré tu vyberie poplatky.

Pre útok na farmársku dedinu musíš: zvoliť farmársku dedinu v tvojom okolí na ostrove, zvoliť možnosť "Zaútočiť" a vybrať "drancovanie surovín". Podľa počtu vojakov, ktoré odošleš, ti do tvojho polis donesú suroviny. Farmárske dediny budú na vyberanie poplatkov reagovať a nakoniec môžu byť neustálym opakovaním otrávené. Nálada farmárskej dediny klesne po každom tvojom drancovaní. Pri veľkom poklese je nebezpečenstvo ich odporu, ktoré ohrozuje život tvojich vojsk.

Najlepšie je pravidelne tieto dediny drancovať pre tvoj rýchly rast. To prináša problém poklesu nálady, na ktorý musíš reagovať. Mal by si zaútočiť na inú farmársku dedinu na ostrove. Nálada dediny sa bude pozvoľna dvíhať, ak na ňu nebudeš útočiť.

Cieľ hry

Cieľom hry je prežiť si sen bežného Gréka, stať sa hrdinom! Musíš dobyť svojich protivníkov, zničiť svojich nepriateľov a získať nekonečnú priazeň bohov!