Zo stránky Wiki Grepolis SK
Prejsť na: navigácia, hľadať

Pyramída v Gíze Visuté záhrady V Babylone Socha Dia v Olympii Chrám Artemis Mauzóleum v Halikarnasse Rodský kolos Maják v Alexandrii
Prehľad divov sveta

Späť na: Divy sveta

Mauzoleum v Halikarnasse

Bonus: Mýtické jednotky sú o 5% lacnejšie.

Mausoleum of halicarnassus small.jpg

[[Súbor:Mauzóleum_v_Halikarnasse.png.png Legenda:
Mauzóleum v Halikarnasse alebo tiež Mausólovo Mauzóleum či Mausólova hrobka (grécky Μαυσωλεῖον Ἁλικαρνασσεύς, Μαυσωλεῖον τοῦ Ἁλικαρνασσοῦ) je jedným zo siedmych divov sveta. Bola to hrobka, ktorú nechal vybudovať peržský satrapa Mausólos sa svojou ženou a sestrou Artemisiou. Bola vybudovaná v rokoch 353-350 pr. n. l. v Halikarnasse (súčasné Bodrum v Turecku).

Stavba bola navrhnutá gréckymi architektmi Satyrom a Pýtheom. Bola asi 45 metrov vysoká a na každé zo štyroch stranách zdobená reliéfmi, každým vytvoreným jedným zo štyroch gréckych sochárov: Leocharom, Bryaxom, Skopom a Timotheom. Dokončená stavba bola považovaná za triumf estetiky a ako taká bola Antipatrom zo Sidónu zaradená do zoznamu Siedmych divov sveta.

Stavba bola tak veľkolepá, že slovo mauzoleum prešlo do obecného významu ako označenie pre akúkoľvek veľkú hrobku, hoci pôvodne spojenie slov Mausól - eion znamenalo (stavba) venovaná Maussólovi.