Z Wiki Grepolis SK
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Pyramída v Gíze Visuté záhrady V Babylone Socha Dia v Olympii Chrám Artemis Mauzóleum v Halikarnasse Rodský kolos Maják v Alexandrii
Prehľad divov sveta

Späť na: Divy sveta

Rodský kolos

Bonus: Doba víťaznej procesie sa skráti o 10%

Colossus of rhodes small.jpg
Rodský kolos.png

Legenda:

Rodský kolos bola bronzová socha starovekého gréckeho boha Hélia postavená v prístave na ostrove Rodos. Vystavali ju v rokoch 304 - 292 pr. n. l. obyvatelia ostrova, ktorí tak chceli bohu poďakovať za pomoc pri odrazení invázie Démétria Poliorkéta, syna makedónskeho krála Antigona I. Monofthalma. Predali ukoristené bojové vybavenie za 300 talentov a za ne sa rozhodli si zaobstarať tuto kolosálnu sochu. Vďaka svojej výške cez 30 metrov sa Rodský kolos stal najvyššou sochou staroveku a zároveň jedným zo Siedmych divov sveta.

Staviteľom kolosu bol Chárés z Lindu. Staval ho tak, že ho obhadzoval tonami piesku a štrku, aby zakryl jeho doterajšiu podobu. Keď sochu po 12 rokoch dostaval a odhalil, nestretlo sa jeho dielo s obdivom všade. Niektorí Ródania si mysleli, že by táto gigantická socha mohla boha rozhnevať, a to tak, že by spoločne s ňou mohol zvrhnúť aj celý ostrov.

Podla niektorých verzií stál rozkročený nad prístavom a pod jeho nohami plávali lode. Chodidlá by však musel mať od sebe vzdialené 12 m a kolos by sa v bedrách rozlomil.

K deštrukcie sochy došlo v roku 226 pr. n. l., keď sa po ničivom zemetrasení rozlomila v kolenách a spadla. Jej pozostatky zotrvali na pôvodnom mieste až do roku 653, keď Rodos prepadli Arabi a odviezli je neznámo kam. Pravdepodobne je následne roztavili.