Zo stránky Wiki Grepolis SK
Prejsť na: navigácia, hľadať

(Prosím, pozri si tiež Grepolis 2)


Grepo2 changelog.png


Grepolis 2.0 je veľmi očakávaný update, ktorý výrazne zlepší hrateľnosť. Tento veľký update verzie obsahuje mnoho nových funkcií, ktoré zvyšujú celkový zážitok z hry Grepolis i zlepšujú ju. Verzia 2.0 bude na Slovensku prvý krát spustená 12.4.2011 na novom vytvorenom svete Zeta.


Nové rozhranie

Svety s verziou 2.0 sa môžu pochváliť novým rozhraním pre zlepšenie svojho herného zážitku. Toto nové rozhranie sa môže pochváliť mnohými funkciami, s ktorými sa hrá Grepolis ľahšie než kedykoľvek predtým.

Jednou z nových vlastností je, že mapa pokrýva celý displej, takže hráči majú väčší prehľad o svojom okolí. Okrem toho boli pridané nové ostrovy s výbornou grafikou. Napokon mesto, ktoré ovládaš, je označené bielym krúžkom okolo zmieneného mesta.

Grepo2 part73.jpg

Všetky funkcie sú označené ich zodpovedajúcim číslo na tejto mape.

Názov mesta (číslo 1)

Dvojklikom na názov mesta mu môžeš meniť meno ako doteraz. Ak však klikneš na zvitok s názvom len raz, zobrazí sa zoznam tvojich miest. Po vybratí niektorého mesta sa ti náhľad mesta automaticky prepne na zvolené mesto (bez toho, aby sa pohla mapa), robiac spravovanie miest jednoduchšie než kedykoľvek predtým.

Panel skratiek (číslo 2)

Panel skratiek obsahuje mnoho užitočných funkcií pre správu jednotiek a miest. Počnúc zľava: ikona s lupou a domom vyvolá náhľad tvojho mesta. Dve šípky prepínajú medzi mestami. Ak si aktivoval funkciu prémiového administrátora, budeš môcť využiť poznámky a funkciu "prehľadov". Ikona poznámkového bloku používa pero a denník. Karta prehľadov je v tvare oka obklopeného trojuholníkom. Funkcia prehľadov ti poskytne užitočné tabuľky, rovnako ako vojenské a ekonomické prehľady. Nasledujúce ikony sú pre budovanie vojska, vojenskú činnosť a obchodnú činnosť, ktoré sa zobrazujú v samostatnom okne. Počet činností je zobrazený vedľa ikon.

Suroviny (číslo 3)

Môžeš vidieť suroviny tvojich súčasných miest v pravej hornej časti obrazovky: drevo, kameň a striebro. Lišta v tvare "C" predstavuje max. únosnosť skladu. Obyvateľstvo je tiež zastúpené rovnakým spôsobom pomocou lišty v tvare "C" predstavujúcej priestor na farme.

Aktuálny boh (číslo 4)

V úplne pravom hornom rohu sa zobrazuje, akého boha v meste v súčasnej dobe uctievaš. Ak klikneš na blesk priamo pod tým, uvidíš, aké kúzla môžu byť použité na aktuálne mesto.

Prehľad jednotiek a rýchlosti pohybu (číslo 5)

Tvoje vojenské jednotky v rámci tvojho aktívneho mesta sa zobrazia pod obrázkom boha v rozšíriteľnej ponuke. Ak klikneš na jednotky a vyberieš cieľ, budeš môcť vidieť, ako dlho to bude trvať tvojim vojakom než sa dostanú na určené miesto. To možno využiť k svojmu prospechu pri časovaní koordinovaných útokov.

Minimapa (číslo 6)

Minimapa sa nachádza priamo pod zvitkom s názvom mesta. Jedná sa o kompaktnú verziu mapy. Dvojitým kliknutím na mapu máš možnosť zobraziť väčšiu oblasť mapy pre rýchly pohyb. Pre priblíženie opäť dvakrát klikni na oblasť, ktorú chceš sledovať. Pod minimapou sú zobrazené X a Y súradnice. Ak chceš prejsť na konkrétne súradnice, zadaj ich do číselných polí a klikni na tlačidlo so šípkou "preskočiť na tieto súradnice". Ďalšie tlačidlo ukazuje "priradenie farieb", ktoré máš na jednotlivých hráčov a na spojenectvá. Posledné tlačidlo ťa prenesie späť do tvojho aktuálneho mesta.

Prémium (číslo 7)

Prémium obsahuje aktuálne prémiové funkcie. Aktivované funkcie sú zobrazené farebne, zatiaľ čo neaktívne funkcie sú zobrazené šedou farbou.

Bočné menu (číslo 8)

Ďalšia existujúca novinka; tento bočný panel obsahuje odkazy na hlavné stránky Grepolisu.

Okná (číslo 9)

Verzia 2.0 sa môže pochváliť novou funkciou systému okien, kde hráči môžu mať otvorených viac stránok naraz v jednej karte prehliadača. Tieto okná môžu byť minimalizované (viditeľné vľavo dole na obrazovke), premiestnené a uzatvorené (pomocou tlačidla "X").

Hlásenia (číslo 10)

Nové herné udalosti sa zobrazia v pravom dolnom rohu obrazovky ako malý pop-up. Oznámenie ti po kliknutí zobrazí príslušné hlásenie a môže byť ľahko odstránené jediným kliknutím.

Kruhová ponuka miest (číslo 11)

Ak klikneš na mesto na mape sveta, objaví sa viac možností na použitie. Teraz môžeš, napríklad útočiť, špehovať, vrhať božské sily alebo obchodovať s ďalším mestom jedným kliknutím.

Roľnícke dediny (číslo 12)

Rovnako ako vo verzii 1; väčšina ostrovov je obývaná roľníckymi dedinami. Tie môžu byť napadnuté kvôli zisku surovín alebo sa s nimi môže obchodovať. Dediny, ktoré patria tebe, sú označené zelenou vlajkou, zatiaľ čo dediny, ktoré ti nepatria, sú označené červenou vlajkou.

Prosím, pozri si nový farmiaci systém.

Divy sveta (číslo 13)

Po niekoľkých mesiacoch budú k dispozícii divy sveta. Na všetkých ostrovoch budú viditeľné špeciálne plochy, na ktorých je možné postaviť div sveta. Ak klikneš na stavenisko, získaš ďalšie informácie o štruktúre.

Fenický kupec

Phoenican.jpg

Fenický kupec je nová možnosť pre obchodovanie s rôznymi surovinami. Každých 24 hodín sa sa priplaví fenický kupec do jedného z tvojich prístavov (prístav je nutný). Ten ti ponúkne rôzne možnosti vrátane obchodovania v pomere 1 : 1,5, rovnako aj vojakov výmenou za striebro. Typy jednotiek sú náhodné s veľmi malou šancou na mýtické jednotky.

Divy sveta

Divy sveta ponúkajú Grepolisu nový kolektívny prvok. Môžu byť postavené na ostrovoch, ktoré má spojenectvo úplne v moci (na týchto ostrovoch nesmú byť žiadne ďalšie / nikomu nepatriace mestá). Akonáhle budú splnené požiadavky na "Vek divov sveta", môže stavba začať. Divy sveta môžu byť postavené pomocou surovín a priazne.

Vek divov sveta

Vek divov sveta začína, keď sa splnia tieto požiadavky.

  • Svet existuje po dobu dlhšiu ako 6 mesiacov
  • Súčet bodov 50 spojenectiev je najmenej 250 miliónov
  • Po 6 mesiacoch existencie sveta bude potrebných 250 miliónov bodov znížených o 13 miliónov každým mesiacom.

Podmienky víťazstva

Ak si dokáže spojenectvo podriadiť štyri zo siedmich divov sveta, vyhrá svet. Svet hrdinov bude odomknutý a otvorený pre najlepších hráčov na svete. Takéto svety majú nastavenia a funkcie exkluzívne pre nich.

Nový boh: Hádes

Hades20.jpg

Hádes bude piaty boh dostupný hráčom, uvádzajúci 4 nové kúzla a 2 jedinečné mýtické jednotky.

Mýtické jednotky

Dve hádove mýtické jednotky sú:

Erinya

Erínye sú odporné dcéry Háda a Persefony. Tieto tvory bojujú proti nespravodlivostiam nad mŕtvymi a hľadajú pomstu na živých. Ich nadprirodzené výkriky privádzajú ich súperov k šialenstvu.

Kerberos

Kerberos je pes Háda; trojhlavá beštia, ktorá pohltí tých, ktorí sa odvážia prejsť okolo nej.

Božské sily

Štyri kúzla sú k dispozícii, ak sa rozhodneš uctievať Háda: Návrat mŕtvych: Niektoré z tvojich jednotiek, ktoré padli v bitke sa oživia vo svojom domovskom meste. Poklady z podsvetia: Obdržíš 500 strieborných mincí. Helma neviditeľnosti: Tvoji vojaci sú neviditeľní pre prvých 10% svojej cesty. Mor: Znižuje produkciu surovín v nepriateľskom meste o 50% po dobu 3 hodín.

Nový farmiaci systém

Na začiatku hry budeš mať k dispozícii 2 roľnícke dediny. Už nepotrebuješ vojakov na farmenie! Tieto dediny budú označené zelenou vlajkou. Každá roľnícka dedina môže byť rozšírená a podmanená, aby ti dala väčší príjem surovín.

Dobývanie roľníckej dediny

K farmeniu je potrebné najprv "dobyť" tieto dediny. Pre zmocnenie sa dediny proste musíš zabiť všetky jednotky brániace dedinu. Ďalej musíš mať dosť vojakov v meste kvôli dobytiu dediny. Modrý pruh hore udáva, či máš dostatok jednotiek (na základe voľnej populácie) v tvojom meste, alebo či ich máš málo. S rastúcim počtom ovládaných dedín, budeš pozorovať aj rast armády, brániacej ďalšie dediny. Akonáhle zabiješ všetky jednotky, dedina je tvoja.

Vyžiadanie surovín

Ak je roľnícka dedina pod kontrolou hráča, bude generovať dávky surovín, ktoré môžu byť zaslané do hráčovho mesta. Je možné vyžiadať dávku surovín pred tým, než je hotová, ktorá sa po vygenerovaní pošle do mesta.

Rabovanie surovín

Suroviny môžu byť tiež drancované bez súhlasu roľníckej dediny. Avšak táto funkcia zníži náladu dediny. Ak nálada klesne príliš nízko, roľníci sa môžu vzbúriť a zabiť všetkých vojakov umiestnených v tvojej dedine, čo tiež spôsobí dočasné zníženie vyžiadania surovín.

Vyžiadanie oddielov

Od roľníckej dediny môžeš požadovať aj jednotky. Podmienkou pre túto akciu je aby dedina mala aspoň 3. úroveň. Avšak buď opatrný, táto akcia spôsobí, že sa zníži nálada dediny.

Nové prémium

2.0 obsahuje množstvo nových prémiových funkcií pre zlepšenie hrateľnosti Grepolisu.

Plánovač útokov

Plánovač útokov je nový nástroj zahrnutý v prémiu kapitána. Hráči môžu vytvárať a zdieľať množstvo plánov s priateľmi a ich spojenectvami. Tento plánovač útokov môže mať niekoľko cieľov; s časom príchodu útoku, ktorý je tebou nastaviteľný!

Attack Planner.jpg

Zmeny prehľadov

Nový prehľad administrátora ti poskytne všetko, čo sa deje v tvojom meste jedným pohľadom. Vojská, výskumy a ďalšie možno vidieť naraz.

Okrem toho sú teraz prehľady náborov a vojakov oddelené, takže administrátor je oveľa užitočnejší než kedykoľvek predtým.

Ďalšie výhody

  • S použitím zlata môžeš privolať fenického obchodníka okamžite.
  • Podobne ako pri skrátení stavebnej doby môžeš teraz skrátiť čas výskumu.
  • Niektoré božské sily, ako je Spokojnosť, môžu byť predĺžené s malým množstvom zlata. Môžeš takto spraviť len obmedzený počet predĺžení.

Nastavenia

Okrem všetkých vyššie uvedených funkcií existujú rôzne nové nastavenia k dispozícii v Grepolis 2,0.

Manažér okien

Hráč môže určovať, koľko okien je možné zobraziť súčasne. Ak nastavíš maximálny počet okien na "1", aktuálne otvorené okno sa automaticky zatvorí pri otvorení nového okna (podobne ako u starej verzie).

Lokálne dočasné uloženie

Pre rýchlejšie načítanie hry budú niektoré dáta hry uložené na tvojom pevnom disku. Ak budeš chcieť deaktivovať túto funkciu alebo odstrániť lokálne cache, môžeš tak urobiť v ponuke nastavenia.

Budovanie v náhľade mesta

2.0 umožňuje hráčovi vytvoriť rad stavebných príkazov z náhľadu mesta. Ak klikneš na malé kladivo vedľa budovy, bude úroveň zvýšená. Túto funkciu možno vypnúť v ponuke nastavenia. Rad budov v náhľade mesta tam tiež možno vypnúť.

Ostatné vylepšenia

Zmena výskumov v akadémii

Výskum "Vyžiadanie oddielov" bol odstránený z Akadémie. Vo verzii 2.0 bude táto funkcia k dispozícii všetkým hráčom bez toho, aby ho skúmali. Akadémia namiesto toho ponúka výskum "špionáž". Novinka, ktorá zvyšuje rýchlosť špióna o 10%.

Korisť zdvojnásobuje množstvo surovín prijatých z roľníckej dediny, ale tiež aj zníženie nálady a čas potrebný na ďalšie vyžiadanie.

Prehľad mesta

Grafika prehľadu mesta bola kompletne prerobená, robiac vzhľad mesta rozoznateľnejší a priateľskejší.

V novej verzii 2.0 môžu byť všetky budovy zvýšené náhľade mesta. Pre zvýšenie úrovne budovy jednoducho klikni na symbol kladiva. Rad budov je tiež zobrazený pod náhľadom mesta, dávajúc hráčovi viac informácií o úrovniach budov.

Zmena podmienok pre stavbu kasární

Požiadavky na budovanie kasárne sa vo verzii 2.0 zmenili. Staré požiadavky boli: Senát (úroveň 4) a Farma (úroveň 4). Nové požiadavky sú: Strieborná baňa (úroveň 1), Senát (úroveň 2), Farma (úroveň 3) a Drevorubač (úroveň 4).

Nový tutoriál

Nový tutoriál sa skladá z dvoch častí. Vysvetľuje techniky hry podrobnejšie než pred tým. Hráč sa dozvie o stavebných postupoch a roľníckych dedinách. Tutoriál roľníckej dediny však nie je povinný.

Windows Internet Explorer 6 nie je podporovaný

Majte prosím na pamäti, že Internet Explorer verzie 6.0 a nižšej už nebude viac podporovaný. Dôrazne odporúčame upgrade tvojho prehliadača na najvyššiu možnú verziu.