Zo stránky Wiki Grepolis SK
Prejsť na: navigácia, hľadať
PrehledMesta.png

Úvod

Mesto je vašou základňou, predmetom vášho vladárskeho úsilia a symbolom vášho bohactva. Na začiatku hry máte malinké mestečko, kde stojí jen agora, senát, farma a skladisko, všetko na úrovni 1. Celé mestečko má zo všetkým 175 bodov.

Prehľad mesta

Prehľad mesta je obrázok znázorňujúci pohľad na mesto z vtáčej perspektívy, kde vidíme výsek pobrežia a pevniny s postavenými budovami. Za „budovu“ sa v hre považuje aj vybavenie k ťažbe dreva, kameňa a striebra. Kliknutím na budovu vyskočí ďalšie okno s informáciami o konkrétnej budove a s jej možnosťami.


Ako sa dostanete do náhľadu mesta
  • Horné obrázkové menu - Ikonka domčeka s popiskom "Náhľad mesta"
  • Mapa - kliknutím na svoje mesto sa otvorí tzv. paprskové menu. Ak vlastníte viac miest, tak dvojklikom na vybrané.

CestaKPrehlMesta.png


Funkcia náhľadu mesta

Náhľad mesta slúži ako prístup do všetkých mestských budov, a tím pádom k výstavbe mesta, zbrojeniu, výskumom, obchodovaniu, uctievaniu bohov, k navráteniu vojska späť do mesta a k povolávaniu domobrany. Všetko si popíšeme na nasledujúcej stránke o budovách. Pre začiatok stačí vedieť, že


S výstavbou budov sa bude časom meniť ich vzhľad, a meste budú pribúdať body.

Body

Body znázorňujúce úroveň výstavby mesta. Prispôsobujú sa za dostavanie novej budovy a za každé ich navýšenie o ďalšiu úroveň. Presný počet bodov za úrovne budov udáva bodová tabuľka. Body také určujú postavenia hráča vo „svetovom“ rebríčku a tak isto v rebríčku spojenectva, ak je vlastník danej polis členom nejakého spojenectva.

Ak máte viac miest, je váš celkový počet bodov, a tím pádom umiestnenie v rebríčku, dané súčtom bodov všetkých vašich miest.

Pojem „body“ sa v hre vyskytuje ešte v dvoch prípadoch z celkom odlišným významom. A sice:

  • kultúrne body - body nutné k dosiahnutiu vyššej kultúrnej úrovne, a tím k rozšíreniu vášho impéria o ďalšie mestá.
  • bojové body - body za porazených nepriateľov. Za 300 bojových bodov môžete usporiadať v agore víťaznu procesiu a tak získať jeden kultúrny bod.

Více měst, aktuální město

Až budete mít více měst než jedno, objeví se nám v horním menu posuvníky pro „přeskakování“ z města do města. Ovládání nového města je pak stejné jako u starého. Město, ve kterém zrovna „jste“, označujeme jako „aktuální“. Po přihlášení do hry je aktuálním městem to, v němž jste byli naposledy před odhlášením, v případě vymazání mezipaměti prohlížeče bude aktuálním městem po přihlášení to, které je podle názvu první v abecedě.

Čo všetko ovládame z aktuálneho mesta
  • výstavbu aktuálneho mesta;
  • využívanie roľnícke dediny. Zisky z dedín sa po každé pripíšu na sklad aktuálného mesta.
  • útoky z aktuálneho mesta na iné mestá a dediny, podpory iným mestám;
  • zoslanie božských kúziel na útoky idúce z aktuálneho mesta alebo na aktuálne mesto;
  • usporiadanie slávností v aktuálnom meste pre získanie kultúrnych bodov.

Mestá duchov

V hre sa okrem obyčajných miest vyskytujú aj mestá duchov! Viac informácií

Poznámka

  • Akonáhle nejaké mesto získaš, nie je možné ho opustiť. V prípade že sa ho chceš zbaviť, môžete ho jedine stratiť, pričom nemusí byť výlučne dobyté len nepriateľom, ale môže byť dobyté aj spojeneckým spolubojovníkom.