Bojové body

Zo stránky Wiki Grepolis SK
Jump to navigation

Co jsou to bitevní body?

Bojové body reprezentujú svojím spôsobom vaše bojové zručnosti - čím viac ich máte, o to viac ste väčšinou považovaný za lepšieho bojovníka ostatnými hráči. Zároveň sa dajú považovať za istý druh suroviny - potrebujete ju na vylepšovanie roľníckych dedín a hlavne sa bez nich nezaobídete pri usporadúvaní víťazných procesií, ktoré zvyšujú vašu úroveň kultúry, vďaka čomu potom môžete vlastniť viac miest.

Bojové body sa dajú rozdeliť na útočné, ktoré získate za zabitie jednotiek v útoku, obranné, pre zmenu získate za bránenie, a celkové. Tie sú sa rovnajú súčtu útočných a obranných bojových bodov.

Kolik jich mám?

Záleží na tom, či vás zaujíma len ich počet alebo koľko môžete v tejto chvíli minúť. Množstvo bojových bodov, ktoré možno použiť na vylepšenie dedín alebo zvýšenie kultúrnej úrovne, sa nachádza na pravej strane rozhrania.

Bp amount.png

Ak chcete vedieť, koľko ste získali počas hry, otvorte v ľavom menurebříček.V okne, ktoré sa otvorí, uvidíte niekoľko záložiek. V tomto prípade vás však budú zaujímať iba tri z nich - útočník (s bojovými bodmi získanými pri útoku), obranca (bojové body získané v obrane) a bojovníci (súčet bojových bodov v útoku a obrane). Číslo uvedené v stĺpci "Body" zobrazuje ich presný stav, ktorý sa aktualizuje so zmenami.

Battle ranking.png

V týchto troch spomínaných záložkách ale uvidíte len hodnotenie jednotlivých hráčov. Aj aliancie majú svoje hodnotenie. Stačí len prepnúť na dané záložky, ktoré sú umiestnené ihneď za tými hráčskymi. Fungujú samozrejme rovnakým spôsobom.

Jak je získám?

Bitevní body lze získat jediným relativně jednoduchým způsobem:

Získáte je za každé zabití nepřátelské jednotky, je jedno, jestli to bude v obraně nebo útoku. Uplatnit je budete moci tak či tak. Není také rozhodující, zda jste vyhráli - bitevní body získáte i v případě prohry.

Počet bodů, který nakonec obdržíte, je roven počtu míst, které zabité jednotky zabírali soupeři ve statku. To znamená, že pokud jezdec vyžaduje na svůj výcvik 3 Pop.png, získáte za jeho zabití 3 bitevní body. Jestliže jich zabijete kupříkladu 20, obdržíte 60 bodů.

Neexistuje žádná maximální výše, kolik bitevních bodů lze za jeden boj získat. Jste spíše limitováni tím, kolik jednotek zvládnete pobít, tedy jak je silná vaše/nepřátelská obrana/útok.

Bonusy

Přestože je počet získaných bodů roven počtu potřebných obyvatel na výcvik pobité armády, můžete jich získat více pomocí několika bonusů.

Názov Ikona Účinok
Vnímavosť Efficacité.png Po dobu 12 hodín budete za všetky boje dostávať dvojnásobok bojových bodov.

Poznámka: Vzťahuje sa na všetky mestá. Možné získať v udalostiach.

Božský dôvtip Božský dôvtip.png Behom nasledujúcich X hodín budú bojové body, ktoré obdržíte, vynásobené 4-krát.

Poznámka: Vzťahuje sa na všetky mestá. Možné získať v udalostiach.

Múdrosť vojny Combat experience.png Po bitke získate dodatočné bojové body odpovedajúce 10 % vašich strát. Ide o výskum akadémie na úrovni 34.

Bonus se vždy počítá ze základního zisku. Získáte-li např. 300 bodů, budete mít aktivovanou prozíravost a božský důvtip, po započítání bonusů neobdržíte celkem 2 400 bodů (300 × 2 × 4), ale jen 1 800 (300 × 2 + 300 × 4). Nesejde proto na pořadí, v jakém výše uvedené bonusy aktivujete.

Dobré by bylo ještě poznamenat, že z těchto bonusů máte prospěch pouze vy, nikoli i spoluhráči, kteří vás v případě útoků podporují.

Výjimečně jsou také různé akce, kdy po omezenou dobu získáte kupříkladu o 20 % více bitevních bodů. I zde se ale hra řídí výše psaným pravidlem.

Rozdělení bodů mezi více hráčů

V případě, kdy podporujete, nebo jste podporováni, neobdržíte plnou výši bitevních bodů, ale pouze část, která odpovídá poměru z celkového počtu jednotek, které byly vaše. To znamená, že v případě podporování byste se měli v alianci vždy domluvit, zda na podpory vyšlete pouze pozemní, nebo pouze námořní jednotky... anebo ve vyváženém množství oboje. Uvedeme si příklad: Do města dorazí od hráče A 8 000 pěchotních jednotek a od hráče B 600 birém. Soupeř vyšle do útoku pouze bojové lodě - obranu přístavu hravě prolomí. Hráč B obdrží daleko méně bitevních bodů než hráč A, ač se do boje zapojily jen jeho jednotky. Snažte se takovým situacím předejít.

Kdy je nezískám?

Ne v každém boji a ne za každou jednotku bitevní body získáte. Jde o tyto situace:

 • Za zabití jednotky domobrany. Nezabírá žádné místo ve statku. Za jednotky, které jsou ale domobranou naopak zabity, body samozřejmě získáváte.
 • Za zabití hrdiny. Nezabírá žádné místo ve statku. Za jednotky, které ale hrdina zabije, body samozřejmě získáváte.
 • Za obranu města duchů. Pokud vyšlete do města duchů podporu a někdo toto město napadne, neobdržíte nic. Jedinou výjimkou je, že součástí útoku je osídľovacia loď. Tehdy se vám body za podporu města duchů přesto přičtou.

Tipy

Snažte se vždy vytěžit z boje více bodů než váš soupeř. Dbejte proto na následující:

 • Hlavním předpokladem je bojovat správnými jednotkami - útočnými útočit, obrannými bránit.
 • Útokem do příliš silné obrany nikdy nezpůsobíte příliš mnoho ztrát, tím pádem získáte daleko méně bodů jak soupeř. Využívejte simulátor.
 • Nikdy neútočte na příliš velké vzdálenosti na hráče, kteří nejsou dlouhodobě neaktivní. S velkou pravděpodobností budete v okamžiku dopadu útoku čelit velkému počtu obránců.
 • Víte-li např. ze špehování o počtech nepřátelské obrany, zauvažujte také její přednosti a slabiny - podle toho volte útok. Nebylo by příliš moudré útočit s práčaty na město, ve kterém jsou zejména bojovníci s mečem.
 • Výborným cílem pro útok jsou města, ve kterých přebývají jednotky útočného typu. V případě úspěchu získáte mnohonásobně více bitevních bodů jak obránce, který se nedobrovolně bránil útočnými jednotkami.
 • Na světech se vzpourou se snažte mít hradby na co nejvyšší úrovni - pozemní jednotky budou jinak snadnou kořistí pro útočníky. Pokud útočíte, snažte se je soupeři naopak co nejvíce zničit za pomoci katapultů.
  • Na světech s dobýváním je výše hradeb otázkou taktiky, jakou můžete město bránit. Pakliže se domníváte, že se vždy dokážete osvobodit nebo to zvládnou vaši alianční spoluhráči, je výhodné je držet na nízké úrovni. V takovém případě se ale nebraňte pozemními jednotkami.
 • V pozdější fázi hry je výhodné mít letku mantikor, gryfů nebo harpyjí. Tyto jednotky jsou nejefektivnější na prorážení odporu pozemních jednotek ve městech s nízkou úrovní hradeb.
 • Na světech s dobýváním, když vaše město nebo město vašeho spoluhráče obléhá nepřítel a vy se rozhodnete obléhání protiútokem prolomit, můžete soupeře o nějaké ty bitevní body obrat. Jak? Domluvte se, zda výpad podniknete pouze pozemními (případně leteckými) jednotkami, nebo námořními a dle toho vyšlete do daného města podpory a útoky. Ano, i podpory. Příklad: Se spoluhráči jsme se rozhodli město osvobodit za pomoci námořních jednotek, na prolomení obležení proto vyšleme do útoku pouze lodě, zároveň ale do něj pošleme na podporu masy pozemních jednotek. Získáme tak body za obranu (které by jinak v plné výši připadly soupeři), aniž bychom o něco přišli, a za útok.

Súvisiace stránky

Spoločne s touto témou by vás mohli zaujímať aj nasledujúce stránky, ktoré s ňou súvisia: