Zo stránky Wiki Grepolis SK
Prejsť na: navigácia, hľadať

Co to je?

Noční bonus poskytuje 100% bonus jednotkám obránce. To znamená, že napadnete-li určité město, veškeré jednotky, které ho budou před vámi bránit, budou o 100 % silnější! Samozřejmě s výjimkou nebojových jednotek a demoliční lodě, která vždy ničí lodě v poměru 1:1.

Jak už název napovídá, je tento bonus aktivní během noci, aby přinutil hráče rozmyslet si, zda skutečně provede útok v čas, kdy je jeho oponent pravděpodobně off-line a spí. Konkrétní rozmezí hodin je ale u každého ze světů jiné. Zajímá-li vás, jaké je jeho rozmezí na světě, kde hrajete, podívejte se na zvláštní stránku. Noční bonus je jednotný pro všechny hráče, nelze si jeho dobu trvání nastavit pro sebe zvlášť.

Noční bonus je aplikován jen na ty boje, které se odehrají v intervalu, který je udaný v soupisu nastavení. To znamená, že rozhodující není, jestli je útok odeslán v době nočního bonusu, ale zda v něm dorazí.

Kdy neplatí?

Pozor! Noční bonus se vztahuje jen na boje hráč versus hráč! Pokud tedy budete plnit ostrovné úlohy nebo plenit tábor banditov, nelze s tímto bonusem počítat! Tento fakt je zapotřebí zohlednit zejména u ostrovních úkolů se zadáním vyprovokovat na sebe útok a ubránit se mu.

Taktické využití

Ač noční bonus značně ztěžuje, ne-li přímo znemožňuje útoky, může na něm i útočník najít něco svého. Zejména na světech se starým dobývacím systémem, kdy může být doba dobývání shodná s délkou trvání nočního bonusu. V takovém případě je velice výhodné (ale pozor, také ze strany soupeře velmi pravděpodobně očekávané) časovat kolonizační loď na takový čas, aby dorazila pár vteřin před začátkem nočního bonusu. Prakticky to znamená, že soupeř bude potřebovat daleko více sil na osvobození svého města (neboť vaše obléhání bude pomalu okamžitě chráněno bonusem) a vy daleko méně na ubránění zakotvené kolonizační lodě.

Mějte oči na stopkách, abyste se ale sami nestali obětí této taktiky! Doporučujeme na takových světech provádět výzkum Demokracie, kterým dobu, po jakou vás soupeř obléhá, o něco prodloužíte a vzniknou tak alespoň šance město osvobodit ráno, kdy bonus vyprší.

Útočení v noci

Je očividné, že na běžné útoky s cílem prolomit tvrdě bráněné linie nepřítele, není noc vhodná. Přesto se ale najde několik situací, kdy noční bonus útočení příliš neztěžuje. Uveďme si několikero situací:

  • Vyšpehovali jsme soupeřovo město. Víme, že v něm drží ofenzivní jednotky, které jsou v obraně příliš slabé, ani noční bonus tomu moc nepřidá. Je daleko pravděpodobnější, že se je povede zničit v noci, než přes den, kdy nejenže útok zbystří, ale také na něj zareaguje - jednotky pošle z města pryč. Šance, že k něčemu takovému dojde uprostřed noci, je daleko menší. Pokud využívá mobilní aplikaci, obdrží sice push-notifikaci, ale nemusí se probudit.
  • Společně se spoluhráči jsme vyvolali v několika městech vzpoury. Nepřítel nemá dostatek jednotek, aby všechna podpořil dostatečným počtem jednotek, spoléhá se spíše na časovanie. Město tedy vyšpehujeme, abychom se ujistili, že stavy obranných vojsk jsou v něm skutečně malé, a z velmi krátké vzdálenosti zaútočíme, společně s kolonizační lodí a město se pokusíme převzít.
  • Chystáme se oblehnout a dobýt nepřátelské město, které je na ostrově kontrolovaným soupeřem. Ve městě jsou velice nízké hradby, je slabě bráněno, soupeř ale na ostrově disponuje velkou útočnou pěchotou - město by zakrátko osvobodil a nás by to ve dne stálo spoustu ztracených pozemních obranných jednotek. Vysláním kolonizační lodě v noci (kupříkladu ve dvě hodiny ráno) z města, které je k cíli velice blízko, získáme moment překvapení. Není od věci se domluvit s pár spoluhráči, aby poslali podpory ještě v noci na čas, kdy kolonizační loď doráží do cíle. Zatímco se během noci seskupí u kolonizační lodě dostatečná obrana připravená hájit obléhání, hráči v soupeřově alianci se budou ráno teprve probouzet a ve spěchu na cestě do práce či školy zjišťovat stav a diskutovat možnosti, zda má smysl město zachraňovat. Našim zbylým spoluhráčům, kteří neposlali pomoc v noci, nic nebude zároveň bránit v tom poslat dodatečně pomoc ráno.

Ať se rozhodnete útočit v noci z jakéhokoli důvodu, vždy buďte opatrní a ujistěte se, že je soupeř doopravdy off-line a na útoky nereaguje (např. aktivací domobrany nebo sesíláním kouzla Moudrosti)! Nikdy také do těchto nočních potyček nezapojujte velké množství vojska. Pokud by se soupeř přeci jen přihlásil, mohla by se karta snadno obrátit a z akce by se tak stalo naprosté fiasko. Čím méně jednotek vyšlete, tím méně jich můžete v případě selhání plánu ztratit.