Roľnícke dediny 2.x
« Úvod · O dedinách · O dedinách - bojové body · Tábor banditov »
Základné informácie
Dedina (alebo tiež „roľnícke dediny“, sú sídla domorodých ovyvateľov vášho ostrova, ktorí sú za priaznivých podmienok ochotní vám dodať suroviny, mužov do vášho vojska alebo s vami obchodovať. Názov „roľnícke“ sa udomácnil pravdepodobne po nepresnom preklade „farming village“ a neodpovedá herným prvkom, pretože dediny ponúkajú drevo, kameň a aj striebro, tak že sa logicky musia zaoberať aj ťažbou.
Na začiatku hry patrí do vášho panstva jedna dedina. Nemusí to byť ale vždy tá najbližšia, ale vždy je to jedna na vašom ostrove. Z dediny môžete získavať suroviny, povolávať vojakov, alebo, ak máte už trhovisko, tak s dedinou obchodovať.
Každá dedina môže dosiahnuť až úrovne 6., a to za vzájomnej spolupráce všetkých ostrovanov, ktorí do nej investujú svoje suroviny a pomáhajú jej tak v ďalšom rozvoji.
Znázornenie na mape
Na každom ostrove môžete nájsť celkom 8 dedín. Každá z nich má u seba ešte ikonu, ktorá indikuje jej stav. Poďme si teda nižšie vysvetliť:
Ukazovateľov, či je vám dedina už pripravená poskytovať suroviny/vojakov, môžete vypnúť v Nastaveniach (Mapa -> Skryť indikátor pokroku v roľníckych dedinách).
Nálada
Nálada v dedine je ukazovateľom jej ochoty dávať vám suroviny alebo obrancov do vojska. Na začiatku je nálada 100%. Pri každom rabovaní či verbovaní nálada dediny klesá, v dobre pokoja zas pozvoľna stúpa.
Pri nešetrnom zachádzaní sa dedina vzbúri. Hraničná miera nálady, keď ešte znesú ďalšie zásahy, je 80%. Jeden zásah pri dobrej nálade však i keď je akokoľvek hrubý, sa nestane nič. Jednoducho, dôležité je, aby nálada bola viac ako 80%, a jej výsledná hodnota po vašom požiadavku je nepodstatná.
Príklad: Dedina má náladu 80%. Vykonám rabovanie najhrubšiu variantu, nálada klesne o 48%, tak že na 32%. Dedina sa nevzbúri.
Príklad 2: Nálada dediny je 79%. Vykonám rabovanie najjemnejšej varianty, nálada klesne o 6%, teda na 73%. Dedina sa vzbúri.
Nálada môže byť taktiež ovplyvnená dvoma efektami.
Názov | Ikona | Účinok | ďalšie informácie |
---|---|---|---|
Vynútená oddanosť | Nálada vašich roľníckych dedín po dobu X hodín neklesá. | Počet hodín sa rovná výške úrovne tohoto efektu. Napríklad Vynútená oddanosť na úrovni 3 poskytuje svoj bonus po 3 hodiny. Túto odmenu môžete získať z ostrovných úloh. | |
Strata oddanosti | Nálada vašich ostrovných dedín po dobu 5 hodín klesá o 5 % za hodinu. | Tento efekt ignoruje vyššie popisovanú Vynútenú oddanosť - oddanosť je teda napriek tomu znižovaná. |
Možnosti požiadavky
V nasledujúcich kapitolách sa bližšie povenujeme všetkým nárokovatelným požiadavkám.
Medzi jednotlivými nárokmi musí byť vždy určitý časový rozostup - nemôžete ich vykonať niekoľko za sebou. Požadovaná dodávka je okamžite pripísaná do práve zvoleného mesta.
Získavanie surovín
Získanie surovín je vôbec kľúčovou funkciou nie len roľníckych dedín, ale taktiež aj počiatočnej fáze hry. Čím ste viac aktívny a vyberáte suroviny, tým ľahšie a hlavne rýchlejšie sa v hre rozbiehate a nie raz tým získate aj náskok pred súpermi.
Dediny majú svoj denný limit surovín, ktoré vám môžu poskytnú.
Kapitán vám v rámci svojich služieb taktiež ponúka prehľady, pomocou neho môžete suroviny vyberať zo všetkých dedín na určitom ostrove s jedným kliknutím!
V akadémii taktiež môžete nájsť dve výskumy, ktoré roľnícke dediny ovplyvňujú. Umožní vám vyberať o niečo viac surovín a sprístupní ďalšie 4 časové intervaly dodávok.
Požadovanie
Síce vďaka požiadavkám získate v porovnaní z rabovaním polovičné množstvo surovín, stále ale ide o nezanezbateľné čiastky. Na obrázku vidíme vedľa seba štyri štvorce s údajmi, koľko surovín môžeme vybrať, a ako dlho pritom bude trvať príprava na budúcu dodávku.
Požadovať je možné nehľadiac na náladu dediny, nehrozí ani jej vzbura v dôsledku nárokovania surovín touto formou.
V tejto tabuľke sú vypísané hodnoty surovín, ktoré získate pri jednotlivých intervaloch na úrovniach:
Rabovanie
Rabovanie vám za rovnaký čas vynesie na jednu dodávku dvojnásobok surovín, avšak na úkor straty nálady. Nerabujte dediny príliš často, inak sa vzbúria!
Suroviny sa z dediny rabujú rovnako ako požadujú, iba prepnete do vedlajšej záložky okna.
Získavanie jednotiek
V dedine, ktorá je vystavaná aspoň na úroveň 3 (viď. nasledujúcu kapitolu), môžete taktiež verbovať nových mužov do svojho vojska. Podobne ako u rabovania uvidíte štyri možnosti, čo môžete získať, a ako dlho sa bude dedina zotavovať. než bude schopná poskytnúť ďalšiu dodávku. Jak vidíme, u povolávania je táto hodnota o niečo dlhšia. Podobne ako u požadovaní a rabovaní aj tu pribudne „korisť“ do mesta okamžite bez akéhokoľvek presunu.
Obchod
Keďže je produkcia surovín nevyrovnaná, je vhodné vyprodukované suroviny čas od času pomeniť. A to napríklad rovno s roľníckymi dedinami.
Predpoklady
Ak chcete s dedinami obchodovať, tak potrebujete mať v meste postavené trhovisko a nálada dedina musí byť vyššia ako 80%-
Čo za čo?
Choďte na dedinku s myškou a v kontextovom okne ponuky uvidíte, čo ponúka a čo požaduje. Zelenou šípkou je označená surovina, ktorú dedina ponúka, žltou tá, ktorú na oplátku od vás vyžaduje. Jej požiadavka sa v priebehu hry nijak nemení, a zostáva stále rovnaká.
Obchodovať môžete maximálne 2 000 surovín, nehľade na veľkosť trhoviska, resp. jeho (voľnú) kapacitu väčšiu ako 2 000.
Obchodní pomer
Tento pomer udáva, ako výhodný obchod bude. Napríklad 1:1 udáva, že za rovnakú čiastku jednej suroviny dostanete presne tú istú hodnotu od suroviny druhej.
Pre objasnenie si uveďme príklad s pomerom 1:1,09:
Ak je hodnota desatinné číslo, tak dôjde k zaokrúhleniu na najbližšie celé číslo:
Poznámky:
- Za každých 100 zamenených surovín pomer klesá o 0,03;
- Každú hodinu (bez ohľadu na náladu dediny) sa pomer navyšuje o 0,02 (krát rýchlosť sveta), až pokým sa nevráti na úroveň 1:1,25;
- Ak vlastníte Kupcov obchod, tak je max. pomer 1:1,35.
Ako obchodovať
Rovnako ako u predchádzajúcich akcii - všetko sa deje v okne dediny, ktoré si otvoríte kliknutím na ňu priamo na mape. Tentokrát nám ale pôjde o záložku „Obchod.“
Rozvoj dediny
Úrovňou dediny sa rozumie jej sila či veľkosť. Čím je vyššia, tým viac zdrojov dedina má a tým viac aj poskytuje. Je to jediný ukazovateľ spoločný pre všetkých hráčov na ostŕove, všetci môžu posielať (akékoľvek) suroviny na výstavbu dediny, množstvo sa od všetkých hráčov na ostrove sčítava a vždy pri dosiahnutí potrebnej hodnoty sa dvihne úroveň dediny o jeden stupeň.
Tabuľka nižšie uvádza náklady na výstavbu ďalších úrovní. Množstvo potrebných surovín na vylepšenie dediny nie je na rýchlosti sveta závislé.
Vylepšenie | Potrebné suroviny |
---|---|
Z úrovne 1 na úroveň 2 | 1 200 surovín |
Z úrovne 2 na úroveň 3 | 4 800 surovín |
Z úrovne 3 na úroveň 4 | 19 200 surovín |
Z úrovne 4 na úroveň 5 | 72 000 surovín |
Z úrovne 5 na úroveň 6 | 150 000 surovín |
Obsadzovanie dedín
Útok odosielate tak, že si na danom ostrove vyberiete doposiaľ neobsadenú dedinu, kliknite na skrížené meče a v okne útoku navolíte, s čím chcete útočiť. Útok putuje okrem prvých dvoch bojov, ktoré trvajú 5 sekúnd, klasickú dobu tam a zas späť.
Podla počtu zabratých dedín na ostrove sa odvíja obrana v tých ďalších:
Obranu môžete zdolať niekoľkými útokmi - straty súpera sa po boji neobnovujú.
Potlačení vzbury
Súbor:Zemědělka-vzpoura.jpg Vzbura dediny nenaruší popísané podmienky dobývania ďalších dedín. Napríklad máte 5 dedín, k dobytiu šiestej potrebujete 300 vojakov a ona bráni silou 100 lukostrelcov. Náhle sa vám vzbúri treba dedina „číslo 2“. V tú chvíľu máte teda 4 dediny, ale teraz neplatí, že by sa každá nedobytá bránila silou 60 bojovníkmi s mečom. Vzbúrená sa bráni svojimi cca 40 vojakmi, všetky ostatné sa bránia stále silou 100 lukostrelcov.
Po znovu dobytí má vzbúrená dedina hodnotu nákladu a všetkého ostatného rovnakú, akoby k vzbureniu nedošlo, tj. hodnota pred vzbúrením plus nárast za dobu vzbúrenia.
Ďalšie ostrovy
Dediny sú len na veľkých ostrovoch. Na menších ostrovoch sa nikdy žiadne neobjavia. Využívať môžete iba tých dedín, ktoré sa nachádzajú na ostrovoch, kde mámte minimálne 1 mesto. Cez more ich ovládať nemožno, čo znamená, že ak stratíte na ostrove všetky svoje mestá, prídete tým pádom aj o dediny na danom ostrove a pri prípadnom opätovnom návrate na daný ostrov ich budete musieť nanovo obsadzovať.