Zo stránky Wiki Grepolis SK
Prejsť na: navigácia, hľadať

Krátké seznámení se hrou

Grepolis je strategická hra na motivy antického Řecka, kterou můžete hrát zdarma ve svém webovém prohlížeči anebo za pomoci aplikace.

Samotná hra se odehrává v prostředí tzv. herních světů (neboli serverů), které jsou lépe popsány na této stránce. S jedním účtem můžete hrát na vícero světech, herní pokrok dosažený na jednom světě se ale nijak nepromítá do pokroku na dalších světech.

Hru vždy začínáte s malým polis (pojmenování pro řecká města), které leží na břehu jednoho z mnoha ostrovů mapy světa. Své domovské město rozvíjíte jak po ekonomické, tak bojeschopné a technologické stránce, po konci začátečnické ochrany začínáte vést nelítostné boje se svým nepřítelem v podobě ostatních hráčů. Jak to všechno zvládnout? Jaké jsou možnosti? Přesně to si v tomto článku alespoň hrubě nastíníme a představíme si hlavní oblasti hry - s odkazy na podrobnější články samozřejmě.

Průvodce hrou

Jestliže se v čemkoli novém bezútěšně ztrácíte, pak tentokrát nemusíte mít žádný strach! V samotném začátku hry vám bude nabídnuta možnost propracovaného průvodce hrou, který vás s hlavními prvky hry provede přímo ve hře. Doporučujeme ho absolvovat i v případě, že se řadíte k těm, kteří rádi zkouší věci i bez návodů. Průvodce vám bude pomáhat pomocí série úkolů po dobu několika dní až týdnů, ale hlavně vás za plnění úkolů bohatě odmění! Nevyhýbejte se mu proto ani v případě, že jste už jednou hráli a začínáte na novém světě, velice byste se ochudili!

Pokud ho přesto odmítnete, dostanete jako drobnou kompenzaci 50% bonus k produkci surovin po dobu 14 dní. V případě, že vás průvodce zajímá více do hloubky, určitě se podívejte na tuto stránku, kde najdete úplný přehled o jeho benefitech.

Rozhraní

Ač se to tak nezdá, uživatelské rozhraní je ústředním dějištěm všeho. Zorientujte se proto co nejdříve v tom, co v jaké části rozhraní můžete najít za informace. Rozdělme si ho na 4 části:

Levá strana

Vlevo uvidíte zejména sociální prvky hry - tedy soukromé zprávy, hlášení, profil, žebříček ale hlavně funkce, které se vztahují ke společenstvím hráčů - tzv. aliancím.

Pravá strana

Pravá část je vyhrazená správě účtu, tedy funkcím jako nastavení anebo odhlášení. Většinou do této oblasti rozhraní ale upřete zrak spíše kvůli přehledu vojsk, informaci o uctívaném bohu a jeho stavu přízně nebo hrdinovi, který ve městě zrovna pobývá.

Horní lišta

Horní lišta poskytuje zbytek, respektive většinu důležitých informací o městě. Vpravo vidíte pro vás určitě důležitý stav surovin, počet volných obyvatel, dále uprostřed název města, šipky, pomocí kterých můžete překliknout na další (pokud nějaké další vlastníte samozřejmě) a bonusy, které jsou v daném městě aktivní.

Levá část horní lišty je vyhrazena zejména pro funkční tlačítka prémiových přehledů. I když ale prémiový účet zakoupený nemáte, najetím myši a následným kliknutím kupříkladu na ikonu blížícího se útoku se dozvíte bližší informace. Nebudete mít zkrátka informace o dění ve svém městě podány přehledně a nejefektivnějším způsobem. Krom indikací o probíhajících útocích, podporách, obchodech anebo výcviku zde ale naleznete dvě velice užitečné funkce - Inventár pro uložení bonusů a Poznámky pro poznamenání jakýchkoli informací, které chcete mít vždy po ruce.

Prostřední část

Skrz tuto část provádíte akce nejen se svým městem, ale i s městy ostatních hráčů - napadáte je, bráníte, sesíláte na ně kouzla, posíláte jim suroviny nebo je špehujete. Pro tento účel můžete přepínat mezi 3 různými režimy zobrazení - přehled města, přehled ostrova a strategická mapa. Podívejte se na obrázky níže (zleva doprava).

Ekonomika

Výzkum

Boj

Bohové

Komunikace

Cíl hry