Suroviny: Rozdiel medzi revíziami
Bez shrnutí editace |
|||
Riadok 21: | Riadok 21: | ||
==[[Súbor:Trade_ico.png|40px|link=]] Obchod== | ==[[Súbor:Trade_ico.png|40px|link=]] Obchod== | ||
Z kapitoly o | Z kapitoly o tipoch ostrovov vyplýva, že produkciu surovín nikdy nebudete mať vyváženú. Ba čo naviac, ani jednotky či budovy nestoja od každej suroviny rovnako. Nedeliteľnou súčasťou vašej hry teda bude aj obchodovanie, ktorému sa ale venujeme v [[Obchod|samostatnom článku]]. | ||
==[[Súbor:Loyalty_bonus.png|link=|35px]] Bonusy== | ==[[Súbor:Loyalty_bonus.png|link=|35px]] Bonusy== |
Verzia z 20:43, 31. júl 2017
Rozvíjaním miest vášho impéria a nepretržité boje pohltia neuveriteľné množstvo ekonomických prostriedkov, preto je vo všetkých strategických hrách, a Grepolis nieje výnimkou, dôležité dbať na rozvoj ekonomiky. Akými surovinami ale vôbec môžete v tejto hre disponovať?
Základné suroviny
Vaša ríša sa bude opierať najme o základné suroviny - drevo, kameň a strieborné mince. Drevo vám sprostredkuje drevársky tábor, kameň získate ako inak než v kameňolome a o príjem strieborných mincí sa vám postará strieborná baňa. Suroviny sú produkované neustále, aj keď práve nieste prihlásení do hry. Sú uschovávané v sklade, ktorý má len obmedzenú kapacitu - o všetko, čo sa do do skladu nevojde, prídete!
Veľkosť produkcie môžete zistiť tak, že si v prehľade mesta danú produkčnú budovu otvoríte alebo ďaleko jednoduchšie nájdením myšou na ikonu surovín na hornej lište užívateľského rozhrania.
Medzi hodnotou uvedenou vo výške zobrazenom v popisku a tou, ktorú nájdete v okne danej budovy (napríklad kameňolome), môže byť niekedy ale rozdiel. Prečo? Nieje to chyba? Nie, v popisku je znázornená hodnota momentálnej hodinovej produkcie, teda aj zo započítanými bonusmi alebo prípadnými penalizáciami, napríklad ak máte povolanú domobranu, kým v okne budovy nájdete v jednom stĺpci prehľad základnej produkcie (tvn. bez bonusov) pre stávajúce a nadchádzajúce úrovne a v druhom to isté, len s 30% bonusom vďaka kupcovi.
Typy ostrovov
Všimli ste si na obrázku vyššie u ikoniek surovín malých znamienok + a -? Na každom ostrove je jedna surovina vo výhode a iná zase v nevýhode. To znamená, že aj keď sa obyvatelia mesta budú snažiť sebaviac, nikdy jej nevyprodukujú toľko ako tí druhí. V počiatočnej fáze hry si s tým ale moc hlavu lámať nemusíte - rozdiel sa prejavuje až od 20. úrovne produkčných budov.
Než sa vydáte dobývať mestá na ďalšom ostrove, pozrite sa, na akú zo surovín poskytuje bonus a na akú zas penalizáciu. Zistíte to tak, že sa jednoducho pozriete na daný ostrov a všimnete si dvoch koliesok s ikonami surovín - jedného väčšieho, ktorý značí, aká surovina je tu produkovaná s bonusom, a druhé menšie, ktoré značí opačný stav. Žiadna veda, však? Ak budete mať napríklad väčšinu miest na ostrovoch, kde je slabá produkcia dreva, verte, alebo nie, ale neskôr to pocítite.
Obchod
Z kapitoly o tipoch ostrovov vyplýva, že produkciu surovín nikdy nebudete mať vyváženú. Ba čo naviac, ani jednotky či budovy nestoja od každej suroviny rovnako. Nedeliteľnou súčasťou vašej hry teda bude aj obchodovanie, ktorému sa ale venujeme v samostatnom článku.
Bonusy
Máte rádi bonusy? Myslíme, že určitě! Ve hře najdete celou řadu bonusů, které vaši produkci navýší, nejen zmiňovaného prémiového kupce, který produkci navýší o 30 %. Nicméně, vše má svůj rub, ale také i líc, proto ve hře můžete narazit na několikero penalizací. Některé z níže uvedených odměn můžete získat splněním ostrovního úkolu, jiné zase v jedinečných událostech! Existuje jich vícero, jejich výskyt je ale vzácnější, proto zde nejsou uvedeny. Bonus k produkci se vypočítává ze základní hodnoty, je proto naprosto jedno, v jakém pořadí je aktivujete.
Několikahodinové bonusy | Několikatýdenní bonusy | Jednorázové bonusy |
Bonus k surovinám poskytují i někteří hrdinové. Pokud nemáte pocit, že víte, jak je získat, cvičit a používat, můžete si o nich přečíst zde.
Zemědělské vesnice
Bylo by nanejvýš pošetilé myslet si, že vaši obyvatelé zvládnou sami vyprodukovat to nezměrné množství surovin, které vaše říše ke svému růstu potřebuje. Zejména v počátečních fázích hry nejsou produkční budovy ani zdaleka stěžejním zdrojem vašich surovin, a to z důvodu jejich pomalého vylepšování a celkově jiných priorit výstavby vašeho města. Proto musíte pátrat po zdroji na úhradu většiny vašich nákladů jinde - u vesničanů v zemědělských vesnicích. Čím aktivněji z nich budete vybírat, tím více surovin získáte! A pokud v jejich vybírání budete činnější jak váš soupeř, předstihnete ho.
Rabování
Jakmile máte nějaké to útoku schopné vojsko, proč nevyrazit někam na pořádný lup? Najděte nejprve vhodný cíl - vyšpehujte sousední město a nebude-li v něm velký odpor a sklady zároveň budou překypovat surovinami, vyrazte! Ideálním cílem loupežných tažení jsou města duchů nebo města hráčů, kteří hru z určitého důvodu už vzdali.
Naskytne-li se vám v ostrovním úkolu možnost splnit ho napadením určité obranné síly, zvažte to, protože i odsud si odnesete v případě výhry kořist.
Vaším vůbec prvním cílem nájezdů bude ale velmi pravděpodobně tábor banditov, ve kterém na vás čeká 100 potyček. To znamená spoustu zábavy a hlavně kořisti!
Kapacitu surovin, které vaši nájezdníci unesou, můžete navýšit tím, že s nimi vyšlete hrdinu Iásona. Hodnota, o kterou se kapacita navýší, se pohybuje mezi 22 - 60 %, v závislosti na úrovni hrdiny. Jeho pořízení je levné, zda se však rozhodnete investovat do zvýšení jeho úrovně, to závisí na tom, zda podobnou potřebu neuvidíte i u jiného hrdiny.
Kouzla
Pokud vám na něco chybí jen několik stovek surovin, na které nechcete nebo nemůžete čekat, vyplatí se seslat jedno z kouzel, které suroviny vytváří a okamžitě připisuje městu. Podívejme se o jaká jde.
Sesláním kouzla „Dar moře“ od Poseidóna můžete za 25 získat 800 .
Sesláním kouzla „Dar přírody“ od Artemis můžete za 30 získat 650 .
Sesláním kouzla „Poklady podsvetia“ od Háda můžete za 30 získat 500 .
Sesláním kouzla „Svadba“ od Héry můžete za 30 získat 200 .
Účinek tohoto kouzla ještě můžete umocnit bonusem „Rituál: Svadba aristokratov“ .
Přízeň
Kouzla a mýtické jednotky vás budou stát také určité množství přízně bohů.
Přízeň je speciální surovina, kterou produkují kněží svým modlením v chrámu. U každého z bohů, tedy Dia, Poseidóna, Héry, Atény, Háda či Artemis, můžete mít v jednu chvíli nanejvýše 500 přízně. Pokud jste na některém ze světů dříve vyhráli, je tato kapacita navýšena o 50. Zajímavým faktem je také to, že množství přízně u všech bohů je pro všechna města společné. To znamená, že ve městě, kde uctíváte kupříkladu Héru, můžete sesílat Poseidónova kouzla.
Výsledná produkce se také vypočítává na základě výše všech chrámů ze všech měst, ve kterých je daný bůh uctíván. Začnete-li uctívat ve městě jiného boha, nezůstane to ze strany toho předchozího bez povšimnutí. Rozzlobí se a jeho přízeň se tak vynuluje!
Bonusy
Produkci přízně můžete navýšit stavbou sochy boha, která má efekt jako 5 dalších úrovní chrámu ve městě. Bůh, kterého socha ztvárňuje, se odvíjí od boha uctívaného ve městě.
O 20 % posiluje produkci také prémiová veľkňažka. Její účinek se vztahuje na všechna města a pořídit si ji můžete za 100 na 14 dní.
Posledním bonusem, na který můžete často narážet je Zvýšená produkce přízně z ostrovních úkolů. Její účinek trvá 6 hodin, během kterých je produkce o 50 % vyšší. Existují samozřejmě další bonusy, s nimiž se tak často ale potkávat už nebudete, proto je opět neuvádíme. Mimo jiné můžete stejně tak narazit v rámci ostrovního úkolu na penalizaci.
Výše všech procentuálních bonusů se stejně jako u základních surovin vypočítává ze základní hodnoty produkce.
Rabování
Ano, čtete dobře, i přízeň lze rabovat! Vyzkoumáte-li v akademii na 31. úrovni technologii Rabovanie chrámu, může každá přeživší mýtická jednotka vyrabovat ze soupeřova chrámu 5 jednotek přízně. Jelikož je tato hodnota konstantní nehledě na sílu mýtické jednotky, jsou pro takové drancování nejvhodnější vyslanci bohů, neboť u těch nejsnadněji vycvičíte velký počet. Cíl byste měli volit stejným způsobem, jako když jdete rabovat pouze obyčejné suroviny.
Bůh, od kterého je přízeň odečtena, se odvíjí od boha, jenž je uctíván v rabovaném městě.
Zlaté mince
V tomto článku jste mohli postřehnout zmínku o jakémsi prémiovém kupci a velekněžce. Jedná se o rádce, kteří nejsou jen dva, ale je jich rovnou 5! Každý z nich se zaměřuje na jiné odvětví, ve kterém hledá možnosti, jak ho co nejvíce zefektivnit. Jak si je ale najmout, respektive za co? Právě za zlaté mince, o kterých bude tato kapitola.
Zlatými mincemi se ve hře Grepolis rozumí prémiová měna, jíž si můžete koupit za reálné peníze a poté s ní libovolně nakládat. Ač lze zlaté mince považovat za strategicky velmi užitečnou surovinu, nemusí vás jejich nulový stav nijak trápit. Dobrých výsledků i zábavy lze dosáhnout i bez nich.
Zajímá vás, jak si je kúpiť? Nebo o jakých 5 rádců jde? Případně na co dalšího můžete zlaté použít? O tom všem máme na zvláštních stránkách připraveny informace!
Súvisiace stránky
Spoločne s touto témou by vás mohli zaujímať aj nasledujúce stránky, ktoré s ňou súvisia: